Banka Batarsa Paralar Ne Olur? Devlet Güvencesi Var Mı?

Yatırım amacıyla bankaya para yatıran vatandaşlar her zaman güven içinde bu işlemleri yapmak isterler. Bankanın batması, bankaya el konulması ya da farklı bir şekilde paranın riske girmesi karşısında vatandaşın güvencesi ne olacak? 2000 ekonomik krizinde batan bankalarda devlet herhangi bir ödeme yapmamış ya da çok az ödeme yapmıştı. Bu da nakit parasını faize yatıran ya da bankada para tutan kişilerin banka batarsa param ne olur sorusunu sormasına neden olmaktadır. Tabi ekonomik kriz sonrası bankacılık yasası değişmiş ve vatandaşın yatırımlarını korumaya dönük bazı tedbirler alınmıştı. Bunlardan söz edeceğiz.

Bankadaki Paranın Devlet Güvencesi Var Mı?

Devlet bankalarda tutulan mevduat hesaplarına, dolar hesaplarına ya da altın hesaplarına belli bir limite kadar güvence vermektedir. Yani bankanın batması, tasfiye olması, TMSF’ye devredilmesi gibi sorunlarla karşılaşması durumunda, devlet vatandaşların birikimlerini korumak ve paralarını iade etmek için bazı düzenlemeler yapmıştır. Bu da bankacılık faaliyetlerinin daha güvenli ortamda yapılmasını sağlamış ve yastık altı diye tabir edilen para saklama yöntemi yerine bankada paraların tutulmasını sağlamıştı. Yani kısacası devlet bankadaki paraya güvence verir. Tabi bunun için belirlenen bir üst limit vardır.

Bankadaki paranın garantisi var mı

100 Bin TL’ye Kadar Devlet Garantisi

Özel sektör bankalarında parası olan kişilerin en çok merak ettiği limit garantisinin ne kadar olduğudur. Önceki ekonomik krizde herhangi bir garanti olmadığı için vatandaş mağdur olmuş ve bundan dolayı kimse bankaya para yatırmak istememişti. Şimdi yeni düzenleme ile 100 bin TL’ye kadar devlet garantisi sunulmuş ve banka batsa bile devlet banka adına size 100 bin TL ödeme yapma sözü vermektedir. Söz gelimi hesabında 50 bin TL olan birisinin yatırım yaptığı banka batarsa devlet bu kişiye 50 bin TL ödeme yapar. Ama 300 bin TL’si olan kişiye de en fazla 100 bin TL ödeme yapar. Bu özel bankalar için geçerli bir devlet garantisidir.

Ziraat Bankası Halk Bankası Vakıf Bank Batarsa Paralar Ne Olur?

Özel bankalara verilen para iade güvencesi yüz bin TL. Peki devlet bankası batacak olursa (ki batması imkansız diyebiliriz. En fazla tasfiye olur ki burada devlet kontrolü söz konusu olacağı için yine problem çıkmaz) devlet yatırımcısına gerekli tüm ödemeleri yapacaktır. Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank ve Vakıf Katılım Bankaları şu ortamda batmazlar; ama batacak olursa da içinde ne kadar paranız varsa devlet tarafından son kuruşuna kadar ödenecektir. Çünkü, burada bir resmi kurum olduğu için devlet her türlü sorumluluğun yerine getirir ve ilgili mağdur kişilere ödemeleri yapar.

Bankalar Batar Mı? Banka batarsa ne olur ?

Bankaların batması mümkündür; ama şu anda bankacılık düzenlemesi gereği bankalar kurulurken devlete belli bir öz sermaye güvencesi verilir. Şu anda bir banka kurulmadan önce belli bir miktar parayı devlete gösterir. Bu para her zaman bankanın sigortasıdır. Yani batsa bile devlet bu gösterilen parayı alıp mağdur kişilere dağıtabilir. Banka hiçbir zaman bu gösterdiği paranın da miktarını düşüremez. Bu sistem olduğu için Türkiye’de bankaların batması çok zordur.

Ev alırken nelere dikkat etmeli yazımına da göz gezdirmeyi unutmayın.

Banka Batarsa Paralar Ne Olur? Devlet Güvencesi Var Mı?” için 2 yorum

 • 21 Ocak 2020 tarihinde, saat 18:48
  Permalink

  Banka batarsa hazine bonolari karşiliksizsa ödenmez…Mevduat kayıt dışı olsada tmsf garantisinde

  Yanıtla
 • 28 Ocak 2020 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Imar bankasını unutmamak lazım. Karşiliksiz hazine bonolari karşiliksiz diye zamanında odenmedi

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir