Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Kişiler 2019 yılında ağırlaşan ekonomik şartlar ile başa çıkabilmek için kredi kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Kredi kullanmak eskisi kadar da kolay değildir. Banklar da artık eskisinden daha fazla dikkat eder olmuşlardır. Bu zorluklara bir de geri ödeme faizinin yüksek olması eklendiğinde şartlar daha da ağırlaşmış olmaktadır. Bir de banka kara listesine isim yazılınca mecburen para bulabilmek için banka dışında kredi veren yerlere başvurmak zorunda kalmaktadırlar.

Nakit ihtiyacı yüzünden zor durumda olanlar, bankalardan çekemediği kredi için farklı alternatif aramaktadırlar. Bu alternatiflerin resmi olanları kadar resmi olmayanları da vardır. Atılacak bir imza ile sadece kişinin değil tüm ailesinin hayatı altüst olabilmektedir. O yüzden baştan uyarmak isteriz; gayri-resmi yerlerden para almayın. Gerekirse hapis yatın ama sizi sonrasında zora sokabilecek kişi ya da yerlerden asla borç-kredi almayın.

Şimdi Banka Dışında Kredi Bulabileceğiniz Birkaç yöntem Yazacağız

1. Eğer ihtiyacınız nakit para değil de malzeme ya da araç-gereç ise direk araç gereci temin edeceğiniz kuruluşlardan kredi desteği alabilirsiniz. Örneğin araba lazım ise Toyota ve Fiat gibi firmalar kendi kredilerini vererek araç satışı yapabilmektedir.

2. Nakit ihtiyacınız yoksa ve iş yerinizi yeni açtıysanız KOSGEB e başvurabilir ve yaptığınız masrafları faturalandırdığınız takdirde hibe veya kredi alabilirsiniz.

3. Faktöring firmaları senetle kredi verebilmektedirler. Faktöring de olsa belirli şartları taşımanız gerekmektedir. En azından üzerinize bir mal varlığınızı ipotek gösterebilirsiniz.

4. Nakit ihtiyacını karşılamanın en hızlı ve kolay yolu senetle ürün alıp bir miktar zararla satıp nakit bulmaktır. Size zararı en az olacak ürün de altındır. Senetle işlem yapan kuyumculardan altın alıp yine aynı kuyumcuda ya da farklı bir kuyumcuda bozdurup acil nakit ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

5. Büyük nakit ihtiyacı karşılama yöntemi de bankaların müşterilerine verdiği eksi limite düşme durumudur. Kredi kartına veya banka hesabına tanımlanan eksi bakiyeler çok sıkışıldığında erde derman olmaktadır. Bankanızın durumuna göre 5 bin tl ye kadar çıkabilen bu eksi bakiye yine bankanız ile anlaşmaya göre faizsiz ya da faizli olabilir. Faizli olduğunda unutulmamalıdır ki günlük faiz miktarı da epey yüksektir ve ödeme durumuz çok sonra olacaksa dikkat edilmelidir. Ödeyeme durumunda banka sizi kara listeye alacaktır.

Yukarıda bahsi geçen yasal kuruluşlarla alternatif olabilecek yasal olmayan kişi ya da kuruluşlar olabilir. Kişi çaresiz kaldığında sonunu düşünmeden nakit alabileceği kişilerin koşullarını şartsız, araştırmadan kabul edilebiliyor. Böyle zor durumlarda gayri-resmi yollara tevessül edilmemeli ve çıkış yolu düşünülmelidir. Banka dışında kredi bulabileceğiniz yerleri yazdık. okuduğunuz için teşekkürler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir