Eski Krediyi Yapılandırma Tek Kredide Birleştirme

İhtiyaç kredisi yapılandırma refinansman işlemleri  2019 yılında 48 ay süreye uzatmak amacıyla kullanılan borç kapatma kredileridir. Tüketiciler vadeleri uzatarak, düşük faiz avantajlarından yararlanırlar. Uzun vadeli kredi çekmek isteyenler ise refinansmanı tercih edebilirler. Detaylar haberimizde..

Bankalardan aldığınız ihtiyaç kredilerini, borç kapatma kredisi, Yapılandırma ve Refinansman kredisi 2019 kullanarak yenileyebilir, vadeleriniz kısaltabilirsiniz. Bunun için banka şubelerini ziyaret ederek, en düşük faiz oranlarını incelemeli, takip etmeli, bu takip sonucunda tarafınıza sağlanan en düşük kredilerden yararlanmalısınız.

İhtiyaç kredisi yapılandırma (refinansman) nasıl yapılır?

Kredi çeken müşteri bankaya başvurur ve eski kredisinin kapılarak yeni bir ihtiyaç kredisi hesabı açılmasını talep eder. Bunun üzerine banka görevlileri, başvuruyu değerlendirir ve operasyon birimi onay verdiği takdirde başvuru sahibine çeşitli fırsatlar sunar. Bankadan çekilen, eski vadesinin bir kısmı ödenen kredinin geriye kalan kapama tutarı tespit edilir. Bu kapama tutarı dahilinde, o gün için tüm borcun ödenebileceği bir miktar belirlenir ve bu miktar borç kapatma kredisi anlamına gelmektedir.

Örnek vermek gerekirse, müşteriye 10 ocak 2019 tarihi için ihtiyaç kredinizin kapama tutarı 18.125 TL. tutarında olduğu bilgisi verilebilir. Aynı gün, bankadan Eski Krediyi Yapılandırma Tek Kredide Birleştirme kredisi çekilmez ise 11 ocak 2019 tarihinde bu tutar artacaktır. Çünkü gece 12’den sonra vade bir gün uzadığı için faiz artacak ve ödemeniz gereken tutar çoğalacaktır. Bu durumda, bankaya tekrar giderek, müşteri temsilcilerini telefon ile arayarak, telefon bankacılığı hesabını kullanarak, o gün için kapama tutarını öğrenebilirsiniz. Bu kapama tutarı üzerinden yeniden 48 ay veya değişik vadelerde refinansman kredisi kullanırken, çekmeniz gereken tutar kalan kapama tutarından fazla veya eksik olabilir. Tabi kredi notunuzda herhangi bir problem, sicilinizin bozulması, icralık olmanız veya kara listeye girme durumunuz yok ise, maaşınız ikinci krediyi de ödeyecek seviyede olmasa bile borç kapatma ve ödeme kapsamında 48 ay refinansman ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Eski Krediyi Yapılandırma Tek Kredide Birleştirme işleminin faydaları nelerdir?

 • Daha önce kredi aldığı bankanın ihtiyaç, otomobil veya konut kredisi faizlerinin düşmesi durumunda, kredi çeken vatandaş düşük faiz olanaklarından yararlanır.
 • Yüksek miktarda kredi çeken bir vatandaş %0,10-20 oranında yapılandırmadan kâr etmesi durumunda, uzun vadede, aylık ödemelerde 300-500 TL. toplamda ödemede ise 20.000 TL.’ye varan düşük ödeme miktarından yararlanabilmektedir.
 • Bazen yapılandırma ve refinans miktarları çok düşük görülsede doğru hesaplama ile ihtiyaç kredinizin taksitleri düşürülebilmektedir. Bu amaçla verilen 2. kredinin dosya masrafı olmaması veya düşük olması, sigorta masraflarının yine düşük oranlarda olması önem arz etmektedir.
 • İhtiyaç kredisi yapılandırma refinansman imkanı, banka şubesinden memnun olmayan müşteriler içinde idealdir. Yeni bir banka ve hizmet anlayışına kavuşabilir, maaşınızdan otomatik olarak kredinizin ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler kapsamında 2018 yılında 48 aya yükseltilen yapılandırma ve refinansman kredilerinden çekmek isteyen müşterilerin dikkat etmeleri gereken etkenler şunlardır.

 • İlk kredinin faiz oranı ve vadesi,
 • İlk çekilen ihtiyaç kredisinin yapılandırmaya esas olmak üzere kaç ay ödendiği,
 • Toplam kredi borcunun kalan aylara bölünmesinden bulunan maliyet miktarı,
 • Yapılandırma kredisinin faiz oranı ve vadesi (en uzun 48 ay)
 • İkinci kredide toplamda ödenecek faiz miktarı ile ilk kredinin faizi arasında ki farklar,
 • Borç kapatma kredisinin dosya masrafı olup olmadığı,
 • BSMV ve benzer isimlerle alınan diğer harçlar ve giderlerin faiz oranına etkisi,
 • Toplam miktar üzerinden yapılacak olan refinansman sigortasının yıllık ücret miktarları önemlidir.

Bireysel ihtiyaç kredilerinde yapılandırmanın faydaları

2018 yılı Ekim ayından itibaren BBDK tarafından kredi kartı borçlarına 72 ay yapılandırma fırsatı tanındı. Bu kapsamda sizde kart borcunuzu 72 ay vadeye yayarak ödeyebilir, tüm borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. 2018 yılında veya 2019 yılının başlarında %1,15 %1,50 oranlarında çekmiş olduğunuz bireysel tüketici kredileriniz yapılandırmanız durumunda faiz oranları da düşeceğinden dolayı, aylık ödeme tutarınız ve toplam geri ödeme miktarından kar edersiniz. 2018 yılında verilen bireysel ihtiyaç kredisi ile 2019 yılının Eylül-Ekim ayları sonrasında verilen faiz oranları farklıdır. Ayrıca 36 ay olan maksimum vade süresi 48 aya çıkarıldığından, bankaların yapılandırma ve refinans rekabetinden faydalanabilirsiniz. 2019 yılı OCAK ve ARALIK ayları arasında da benzer durum söz konusu olacaktır.

Özellikle de, özel banka şubelerinin kredinizi bize taşıyın, vadelerinizi uzatalım, taksitleri çoğaltalım, daha düşük faizli kredi verelim kampanyalarını takip ederseniz, aylık taksitlerinizi kolayca düşürebilirsiniz. Eğer üzerinize kayıtlı bir işyeriniz varsa veya herhangi bir şirketin ortağı iseniz, Kobi refinansman, Devlet memuru iseniz, kamu personeline özel Vakıfbank finansman, Çiftli ve sabit maaşı olmayan çalışan iseniz Ziraat bankası, Sizin için en iyi bankadır. Devlet tarafından herhangi bir girişimcilik ve kamusal faaliyet için yapılandırma ve tek bankada toplamayı taahhüt eden firmalara itimat etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir