Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bu yazımızda müteahhit veya emlakçıdan sıfır ya da 2. el ev alırken nelere dikkat etmeli, tapuda nelere dikkat edilmeli, 2020 yılında dikkat edilmesi gerekenler.. cevapları ile karşınızdayız. Ülkemizin büyüyen ekonomisindeki mihenk taşlarından birisi olan inşaat sektöründe, konut alım satım yaparken nelere dikkat edileceğini, sıfır ev alırken veya müteahhitten ev alırken ya da emlakçıdan ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için derledik.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli – Dikkat Edilecek Hususular

Kişisel Tercihleriniz Ön Planda Olmalı

1.. Öncelikle alacağınız evin sizin için uygun olup olmadığını belirlemelisiniz. Aradığınız konutun sizin için uygunluğuna bakarken birkaç kritere incelemekte fayda vardır. Bu kriterlerden bazıları şöyle sıralanabilir.

 • Aile fertlerini rahatlıkla barındırabilecek kapasitede olmalıdır. İki kişi yaşıyorsanız 2+1 daireler size yetecektir fakat büyük aile iseniz, örneğin 3 çocuğunuz var ve dede-babaanne ile yaşıyorsanız size 3+1 ev dahi yeterli gelmeyebilir.
 • Odaları, lavaboları ve mutfağı yapılı ve kullanışlı olmalıdır. Döküntü bir evi kimse almak istemez. Benzer şekilde dizaynı ve özellikleri hoşunuza gitmediyse kendinizi almak için zorlamayın.
 • Fiyatı bütçenize uygun olmalıdır.
 • İçinde bulunduğu mahalle ya da muhiti sizin sosyal ve ekonomik donanımınıza uygun olmalıdır.
 • işinize uzaklığı cazip olmalıdır. İlk etapta bu kriter arka planlara atılsa da eve girip yerleştikten sonra işe gitmek için saatler evvelden kalmak ve uzun süre yol almak sizi fazlasıyla yoracak ve bir müddet sonra tekrar düzen değiştirme fikirleri ile boğuşacaksınız. Baştan tedbir alın ve evinizi işinize uzak olmayan bir bölgeden alın.

Ev alırken Resmi Olarak Yapılacak İşlere Dikakt

2.. Yukarıda bahsettiğimiz kişisel kriterlerden sonra şimdi de resmi olarak ev alırken dikkat edilecekleri sıralayalım.

 • Ev alırken kredi çekecekseniz, evin krediye uygunluğunu araştırın. Ev fiyatları her geçen gün artmakta ve bu değer artışına göre de istenilen krediler de artmaktadır. Hesap yapmadan çekilecek kredi sizi ev sahibi yapmaz; bilakis var olan paranızın bitip tükenmesine sebep olabilir. Sizi zora sokmayacak kredi tutarları için kredi çekin. Tutarın en aza indirilmesi için de nakdinizin fazla olması elinizi çok rahatlatır. Dolayısı ile nakde çevireceğiz araba gibi eşyalarınız da değerlendirebilirsiniz.
 • Almak istediğiniz evin size maliyetini kıyaslayın. Çevrede benzer satılık evleri baz alabilirsiniz. Benzer ev için fazla fiyat ödemeyin. Hatta fiyat olarak daha düşük bir konut bulursanız bunu pazarlık için kullanabilirsiniz. Dolayısı ile etrafı araştırmak her zaman kazançlı olacaktır.
 • Ayrıca ev alama komşu al düsturu ile çevreyi gözlemlemenin önemi daha da artacaktır. Huzuru kaçıracak komşularınız olursa vay sizin halinize. Özellikle de üst kat komşunuz olacak kişileri gözlemleyerek araştırın.
 • Evinizi yapan müteahhidi araştırın. Bulunduğunuz bölgede hatırı sayılır işler yapmış mı, daha önceden ev alanlar olmuş mu, memnuniyet düzeyi nedir, gibi soruların cevabını bulun.
 • Evi direk müteahhitten alıyorsanız, ön anlaşmalara dikkat edin. Yapacağınız sözleşmede konuştuğunuz anlaştığınız her şeyin ayrıntıları ile yazılmasına dikkat edin. (bu sözleşmelerin ne kadar geçerli olduğu da başla bir tartışma konusu olabilir). Yüklenici sizde güven duygusu oluşturmadı ise noter onaylı sözleşme yapabilirsiniz.
 • Müteahhitten aldığınız ev taşınmaya hazır ise anlaştığınız nakdi evi üzerinize aldıktan sonra verin. Kredi çekilecekse zaten çok da sıkıntı olmaz. Fakat ev topraktan alındıysa ödemelerde temkinli olmakta fayda vardır. Ödemeleri banka üzerinden yapın ve açıklama kısmına da ev ile alakalı olduğunu muhakkak beyan edin ki resmiyete bir adım daha yaklaşılmış olsun.
 • İster yeni yapılı olsun ister eski yapılı olsun evlerde ev önemli deformasyonların başında nem ve ya rutubet gelir. Ana kapıdan girerken yüzünüze vuran nem kokusu bunun en belirgin göstergesidir. Benzer şekilde genellikle soğuk sıcak geçişlerini hızlı olduğu odalarda tavan ve duvarlarda oluşabilecek mantarlanma o evin alınmaması gerektiğinin en net göstergesi olacaktır. Boya badana yapılmış olsa bile rutubet dikkatli bakıldığında-incelendiğinde anlaşılabilir. Böyle bir evle karşılaştığınızda kesinlikle üzüntüye gark olmayın ve yeni ev arayın; göreceksiniz çok daha güzeli karşınıza çıkacaktır.

 Ev alırken Satılabilirliğini Araştırın

3. Alacağız evin satılabilirliğini araştırın. Allah göstermesin acil bir durumda acilen parya sıkışıldığında ev kurtarıcı olabilir. Zarar etmemeniz için evin hızlı atılabilir olacağını araştırın. Birkaç kriteri aşağıda listeledik:

 1. Her ne kadar artık gelişen teknoloji ile sorun olmaktan çıksa bile kuzey- güney cephe ayrımı hep vardır. Güney cepheler daha hızlı elden çıkar. Güney cephe evler birçok yönden güneş görürler. Diğer türlü en azından bir cepheden güneş görmesine bakmak lazımdır. Herhangi bir cepheden güneş görmeyen evlerin satışı daha yavaştır. Cephe konusu Bölgeye bağlı olarak da değişmektedir. Örneğin Karadeniz’de kuzey cephe tercih edilmezken Akdeniz veya Ege bölgesinde de batı cephe tercih edilmez. Güneş batıdan batarken evi haddinden fazla ısıtmakta ve bu olay da geceleri rahatsız etme derecesine gelmektedir.
 2. Ara katlarda olması her zaman avantajdır. En alt veya en üst kat 2. Planda tercih edilecektir.
 3. Sosyo-ekonomik olarak muhit çok fazla önem arz eder.
 4. Site içerisinde olması satışı daha da hızlandıracaktır.
 5. Otobüs- minibüs duraklarına yakın olması da satış için önemli kriterlerdendir.
 6. Önünün açık olması veya bir manzaraya sahip olması işlemleri hızlandırır.
 7. Bu maddelerin arasına açık ya da kapalı bir otopark bulunmasını da eklemeliyiz. Genellikle nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde otopark muhakkak bir ihtiyaç olmaktadır. Otopark konusunda dikkat edilecek bir diğer husus da binanın altına yapılan kapalı otoparkların sahipleri tarafından depo olarak kiralanmamış olmasıdır. Bu tarz durumlarla maalesef karşılaşılmaktadır. Önceden sahiplerle konuşulup anlaşılmalıdır.

4.Kiracılı bir ev alıyorsanız önceden kiracı ile konuşmakta her zaman fayda vardır. eğer evde siz oturmak istiyor ve kontrat bitimine daha çok varsa kiracı ile anlaşmakta her zaman fayda var. Aksi takdirde kiracı ile inatlaşırsanız evden çıkarmak 6 ayı bulabilir.

ev almak ciddi bir iştir 🙂 ev alırken nelere dikkat etmeli ?

5.Evi satın alacağınız kişinin bir aracı olup olmadığına dikkat etmekte fayda vardır. Mülkiyeti doğrudan satandan almak elinizi daha kuvvetlendirir. En azından aracıya para vermemiş olursunuz. Dahası doğrudan ev sahibi ile pazarlığı kuvvetli yapabilme şansınız da olur.

Emlakçıdan Ev Almak

6.  Emlakçıdan ev almak kötü bir şey değildir. İşlerin hızlanmasında fayda olur. Size yardımcı olacaklardır. Emlakçıları cebinizi delecek bir akrep gibi görmeyin. Satıcı ile alıcıyı buluşturup hizmetinin karşılığını talep edeceklerdir. Bu da gayet normaldir. (Bazı açgözlü emlakçıları hariç tutuyoruz). Emlakçılar ile de pazarlık edilir. Alacağınız ev için pazarlık da size yardımcı olacakları gibi kendi komisyonları için de baştan pazarlık ederek anlaşma yapılabilir.

7. Sıra geldi tapu işlemlerine. Tapuda üzerinize almadan ödeme yapmamanız gerektiğini ilk paragraflarda vurgulamıştık. Bundaki en önemli faktörlerden biri evin üzerinde haciz veya ipotek kararının olması gelir. Ya da vergi borcu olabilir. Bu tarz mevzular varsa satıcıya ödemlerin yapılmasını isteyip, tapunun alınabilirliği gün yüzüne çıktıktan sonra ödemeye geçmelisiniz. En garantisi bulunduğu belediyeden detaylı bilgi almak olur.

8. İpotek, haciz veya vergi borcu sizi tedirgin etmesi gereken bir durum değildir. Lakin alıcı yine de tedirgin olmaktadır. Bu tarz durumlarla karşılaşıldığında satıcıya ödemelerin yapılmasını rica edilir, satılabilir pozisyona geldiğinde alımı gerçekleştirilir. Bu tarz durumlar sizin evden vaz geçmenizi gerektirmemelidir. Bir de satıcıya ödemeleri gerçekleştirmesi için ön ödeme yapmamakta fayda vardır. Zira kimin ne olduğunun zor anlaşıldığı bir zaman dilimi içindeyiz.

9. Alacağınız evin kat irtifakının bulunmasına özellikle dikkat edin. Tapunuz kat irtifaklı olsun. Kat irtifakı apartman dairesinde sizin hangi daireyi aldığınızı gösterir. Kat irtifakı bulunmazsa herhangi bir daireyi almış olabilirsiniz. Dolayısı ile sizin daire bir başkasına da satılmış olunabilir. İskânı ise bitmiş ve alınmış olmalıdır. İskân ruhsatı olmazsa oturum izni yok demektir ve konut halen şantiye olarak değerlendirilir.

Ev Alırken Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

10. Alınacak konutun satış bedelini tapuda çok aşağıda göstermeyin. Satarken fazladan vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Müteahhitler konutlarını genelde belediye rayiç bedelinden satmak isterler. Mümkün mertebe aldığınız fiyatı tapu fiyatı olarak belirlemeye çalışın. Karşı taraf nezdinde olmuyorsa orta bir yol aranması en uygunu olacaktır.

11. Eğer kredi çekiyorsanız evin alış-satış bedelini kredi tutarı veya kredi tutarından yüksek gösterin. İleride başınıza iş açmasın. Aksi takdirde 7 yıl sonra maliye memurları kapınıza dikilir ve vergi borcunuz olduğunu söyleyebilir. Faizi de cabası…

12. Ayrıca Tapuda dikkat edilecek önemli bir husus da yazılan adres ile aldığınız evin adresinin tutarı olmasıdır. Bazen yanlışlıkla bazen de kasıtlı olarak yanlış evi almış olabilirsiniz. Ve maalesef sonradan hak da iddia edemezsiniz.

13. Vekâlet ile satışlarda dikkat edilmelidir. Dolandırıcılıkların bir kısmı vekâlet ile satışlarda gerçekleşir. Vekâletin gerçek olduğunun araştırılması gerekir. Gerekirse noterden bilgi alınmalıdır. Şüphe duyulursa asıl ruhsat sahibi istenmelidir.

14. Zemin etüdünün yapılmış olması, depreme karşı dayanıklı olması, enerji verimlilik belgesini olması ve en yüksek olan A ile numaralandırılması, benzer şekilde yalıtım materyalinin kaliteli olması aranacak diğer şartlardandır. Son maddelere aldığımıza bakmayın, satıcıdan bu belgeleri isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir