Gümrük-İhracat Fazlası Ürünler En Ucuz Nereden Alınır

Gümrük (İhraç)  Fazlası Ürün Ne Demek?

Öncelikle gümrük fazlası ya da diğer ismi ile ihraç fazlası ürün ne demek bir açıklayalım: Ülkemizde faaliyet gösteren üretici firmaların özellikle yurt dışına yaptığı ihracatlar için ürettikleri fazla ürünlere denir. Genellikle yüzde 8 ile yüzde 10 arasında fazla üretim yapılmaktadır. Yapılan bu fazla üretim zaman zaman alıcılara defolu ürüne karşılık verilirken zaman zaman da bazı merkezlerde perakende ve daha çok da toptan olarak halka satışa sunulmaktadır. Biz de bu yazımızı ihraç fazlası ürünlerin en ucuz en makul nerelerden nasıl alınabileceğini araştırdık.

Yazımıza bir de hatırlatma yaparak devem edelim. İhraç fazlası ya da gümrük fazlası ürünler genellikle gümrüklerde bulunan, unutulan ya da alıkonulan ürünler ile karıştırılmaktadır. Hava alanı ya da gümrük kapısı gibi yerlerde bulunan, unutulan veya alıkonulan ürünlerin de perakende satışları olmaktadır. Bizim bahsettiğimiz konu bu ürünler ile ilgili değil, üretilen ve ihraç edilen ürünlerin belirli sebepten dolayı elde kalan kısmının satışı ile ilgili olacaktır.

Gümrük fazlası ürünler en ucuz nereden alınır

1.Fabrika Satış Mağazaları

İhraç fazlası ürünler öncelikli olarak üretim yapılan firmaların fabrikalarının bir bölümünde satılabilmektedir. ihracat fazlası ürün satanlarda bunu ilk sıraya yazabiliriz Genellikle fabrika satış mağazası diye de adlandırılabilen bu satış yerlerinde normal mağaza fiyatından daha uyguna satış yapılabilmektedir. Toplu alınacak ise özel fiyat da istenmediler. İhraç fazlası ürünlerin en ucuza bulunabileceği yerler listesinde fabrika satış mağazaları-toplu satış mağazaları ilk sıralarda gelmektedir.

Üretim fabrikaları farklı şehirlerde farklı bölgelerde yer almaktadır. Tek tek listelemeye kalsak saatler, sayfalar sürer. İstanbul için bir iki örnek vererek geçeceğiz. Özellikle ihraç fazlası marka ürünler perakende satışı için Merter bu işin ana noktalarından biridir. Merter tekstil konusunda fabrikadan ihracat fazlası ürünler kategorisinde başı çekebilir. Güngören ve Bağcıların belli bölgelerinde de ihraç ürün satan yerlere rastlamak mümkündür. Bu iki ilçede özellikle basın-expres yolunda, sağlı sollu pek çok alternatif vardır. İki telli köprüsünün hemen dibindeki 212 avm nin arka taraflarındaki birçok fabrika satış mağazası vardır ve fiyatları uygundur.

2.İnternet Mecrası- Sanal Satış Mağazaları

İhraç (gümrük) fazlası ürünlerin görülüp pazarlanabileceği- alınabileceği diğer bir ortam da internet mecrasıdır. İhracat fazlası ürün satan yerlerin başında internet gelir. Sahibinden ya da letgo gibi sitelerin yanı ısıra n11 veya gittigidiyor vari satış yapan sitelerde de gerek perakende gerekse toptan ihraç fazlası ürün bulunabilmektedir. Ticaret yapıyorsanız internet ortamlarını da değerlendirebilirsiniz. Fakat belirtmek isteriz ki; dokunmadan- hissetmeden ve satıcısı ile üz yüze konuşmadan az ya da çok miktarda ürün almanızı tavsiye etmiyoruz. Ekonomimizin kırılgan olduğu şu zamanlarda kazanılan helal lokmaların peşinde olan dolandırıcılar da olabilir.

3.Toptancılar

Bunların haricinde sırf toptan mal satan toptancılar çarşısı gibi yerlerde de ihraç fazlası birçok ürün bulunabilmektedir. Mahmut paşa ve kapalı Çarşı da bazı noktalarda çok uygun fiyatlı ihraç fazlası ürün bulunabilmektedir. Alternatif olarak İSTOÇ da değerlendirilebilir. Malum İstoç’ta bulamayacağınız ürün yoktur; zaman zaman bazı dükkânlara ihraç fazlası ürünlerde düşmektedir. Bağlantı kurabilirseniz değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

İhraç fazlası ürün yelpazesi

İhraç fazlası ürünler artık o kadar fazla ki tek tek yazmak mümkün olmaz. Biz belli başlı olanlarını örneklendireceğiz.

Birinci sırayı herhâlde tekstil malzemelerine ayırsak yanlış yapmış olmayız. Ülkemizde kaliteli kalitesiz tekstil ürünlerinin çokluğu insanı hayrete düşürebilecek cinsten.  Bay – bayan giysi çeşitlerinden çocuk giyimine, ev tekstilinden iş elbiselerine, havludan battaniyeye birçok alt başlık yazılabilir. En çok ihraç fazlası ürün tekstil sektöründe ortaya çıkmaktadır.

İkinci sırayı yine tekstille ilişkili deri-suni deri ayakkabı ve çanta başta takı sektörüne ayıralım. Parti parti üretilen ve elde kalan birçok deri ve suni deri ürün ihraç fazlası olarak değerlendirilebilir.

Paketli veya paketsiz gıda sektöründe de ihraç fazlası ürün stoku oluşabilmektedir. Zaman zaman iklimsel etmenlere de bağlı olarak fazlaca yetişen sebze meyve çeşitlerini de ihraç fazlası ürün yelpazesine sokabiliriz.

Diğer bir ihracat fazlası ürünü olan sektörümüz zücaciye. Birçok zücaciye ürünü toptan olarak uygun fiyata alıcısını beklemektedir.

Faklı bir gümrük fazlası ürün yelpazesi de plastik ürünlerdir. Gerek mutfak malzemeleri gere kablo çeşitleri gerek inşaat malzemeleri olarak bir çok plastik ürün zaman zaman ihraç fazlası durumuna düşebilmektedir.

Listeyi uzattıkça uzatabiliriz. Yukarıda kısaca, genelleyerek açıklamaya çalıştık. Ticaret yapıyor yada yapacak iseniz sektörü de doğru seçmek çok önemlidir.

Parti Malı- İhraç – Gümrük Fazlası Ürün Farkı:

Parti malı ne demek ? Parti malı diye tabir edilen ürünler ile ihraç fazlası ürünler arsında ciddi bir anlam farkı yoktur. Farklı bölgelerde farklı isimle anılabilmekte. Aslında ifade ettiğimiz hep aynı konudur. Belirli sebepten üretilmiş ve yine belirli sebepten toptan ucuza satılan malları kastederiz. İhraç fazlası ürünlere parti malı dendiği gibi stok fazlası ürün de denmektedir.

Güneş enerjisinden elek üretimi ve satımı yazımızda ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir