İş Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Birçok bankada olduğu gibi İş Bankası’nda da kredi kartı yapılandırma imkanı bulunmaktadır. Biriken kart borçlarını taksitler halinde ve uzun vadede ödemek isteyenler için geçtiğimiz senelerde çıkarılan bir yönetmelikle bu imkan tanındı. Daha önce kredi kartı yapılandırma hakkı verilmeyen borçlu vatandaşlara artık yasa ile birlikte 72 aya kadar vade seçeneği sunuldu. Ama belli bir süre devam eden 72 seçeneği süre bitimi ile artık en fazla 48 aya kadar vadelendirilebilmektedir. İş bankası da 48 aya kadar kredi kartı yapılandırma seçeneği sunmaktadır. Kart sahiplerini ilgilendiren yeniden taksitlendirme seçenekler ve şartları bu yazımızda yer almaktadır.

İş Bankası Maxımum Kredi Kartına Taksitlendirme

İş bankası kredi kartı maximum borçlarına 72 ay yapılandırma taksitlendirme borç kapatmak için 2019 yılında yönetmelik ve yasa kapsamında tüm borçları ödemede kolaylık sağlanması için yeniden ödeme imkanı sağlanması hakkında detaylar haberimizde yer almaktadır.

2018 yılı Ekim ayında yürürlüğe giren mevzuata göre, kredi kartı borçları 72 ay taksitlendirilecek. Bankalar borcunu ödeyemeyen müşterilerin borçlarını 72 aya bölecekler ve eşit taksiler halinde ödemelerine fırsat tanıyacaklar. İş bankasından maximum kredi kartı alan birçok müşteri, borç yapılandırma ve taksitlendirme kredisinden yararlanmak istiyor.

Türkiye’nin bankası İş bankası müşterilerine akılcı çözümler üretmeye devam ediyor. Nakit para sıkışılan bazı dönemlerde kredi kartı borcumuzu ödemekte zorluk çekilmektedir. Özellikle son dönemlerde yaşanan kriz vatandaşımızı büyük ölçüde etkiliyor. Biriken kart borçları yüksek faizlere, bunun sonucunda da icraya kadar giden bir yol oluyor.

İş bankası da bu noktada müşterilerine borçlarını düzenli olarak ödemeleri için bir fırsat sunuyor. Düşük bir faiz oranı ile yapılandırabileceğiniz borcunuz uzun bir vadeye bölebilir ve bu şekilde ödeyebilirsiniz. Bu sayede hem siz borcunuzu rahatlıkla ödeyebilirsiniz hemde bankanız sizden alacağını güzel bir şekilde almış olur.

Borçları yapılandırma işlemi nasıl yapılır?

İş bankası kredi kartlarından kaynaklı borçların taksitlendirilmesi için banka yetkilileri ile görüşme yapılması gerekmektedir. Banka yetkilileri yapılandırılma işlemlerinin işleyişleri hakkın bilgi vermekte ve aydınlatmaktadır. Başvuru süreci için geç kalınmaması gerekmektedir.

Aksi halde ödenmemiş mevcut borçlar takibe düşülmesine, borçların üzerine yüksek oranlarda faiz binmesine, kredi kartının kapatılmasına ve daha sonrada da borç tutarları üzerinden taksitlendirme yapılmamasına neden olmaktadır. Kredi kartı borçlarını yapılandırma işleminden önce kullanıma açık olan kredi kartı borcu hesaplanmakta ve mevcut borç üzerinden taksitlendirme işlemi yapılmaktadır.

Ancak ödenemeyen ya da taksit tutarları geciktirilerek ödenebilen kredi kartı borçları bankalara tekrar borçlanılmasına engel olabilmektedir.

Yeni kredi kartlarının, kredilerin ve hizmetlerin alınmasına engel olabilecek bu olumsuz durumdan etkilenmemek için İş bankası kredi kartı borçlarını yapılandırmak için bankanın herhangi bir şubesine giderek görüşebilirsiniz.

27 EYLÜL 2018 tarihinde ayında yürürlüğe giren yönetmelik gereğince, kredi kartlarına 72 ay taksitlendirme uygulamasının bazı bankalar tarafından yapılmadığı veya kişilerin borçlarının taksitlendirilmesi için ödeme temerrüdüne düşmeleri gerektiği yönünde bilgi verildiği öğrenilmektedir.  Kredi kartı borçlarına 72 ay yapılandırma yasası kapsamında, BBDK’ nın duruma el koyması ve vatandaşın icralık olmadan borcunu ödeyebilmesi için bankalara taksitlendirme talimatı verilmesinin uygun olacağı değerlendiriliyor.

27 Eylül 2018 gün ve 29840 sayılı Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 2. maddesinde;

Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.”

denilmektedir.Bu yönetmelik kapsamında İş Bankası kredi kartı yapılandırma işlemine başvurulabilir ve bankanın vereceği cevaba göre tüketiciler tarafından kanun yoluna da başvuru yapılabilir. Yine İş Bankasından çektiğiniz ihtiyaç ve diğer kredileriniz var ise, bu kredilerde 2018 yılında yürürlüğe giren sicil affı yasası kapsamında yapılandırılıyor. Bankalar borcu olan kişilerin, borçlarını uygun vade ve faiz seçenekleri ile taksitlendiriyor.

Sizde İş Bankası kredi ve kredi kartı borçlarınız için borç yapılandırma ve sicil affına başvurabilir, borçlarınızı tek borca dönüştürerek yapılandırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir