Komisyonla Kredi Veren Yerler ve Kişiler

Bankaların ekonomik tedbirleri doğrultusunda, kredi başvurularından olumsuz dönüşleri gün geçtikçe artmakta. Müşterilerin gerek kredi notunun düşük olması, gerek bankalar tarafından kırmızı kalem çekilmiş olmaları buna sebep gösterilebilir.  Eli kolu bağlı kalan müşteriler de farklı tekniklerle kredi bulmak zorunda kalıyorlar. Bu yöntemlerden biri olan senetle kredi alma yöntemini başka bir yazımızda açıklamıştık. Tıklayarak bu yazımıza ulaşabilirsiniz.  Bu yazımızda da komisyonla kredi veren yerler ve kişiler üzerinde duruyoruz. Umarız zorda kalan okuyucularımıza faydalı olabiliriz.

Öncelikle ,meselemiz  para olduğundan belirtmek istediğimiz bir mevzu var. Yasal olmayan hiçbir yöntem ile kesinlikle para temin etmeyin. Kanunen belirtilmiş hususlar dışındaki para temin yollarına tevessül edildiğinde var olan mağduriyetler giderilmek şöyle dursun, daha da artmaktadır. Tefecilere elinizi kaptırırsanız kolunuzu isteyeceklerini asla unutmayın ve uzak durun.

Komisyonla kredi nedir?

Komisyon ile kredi çıkarma işlemi, aracılar vasıtası ile kredi temin etmek olarak özetlenebilir.  Bu durum bazen yasal olmakla beraber dikkat edilmezse gayri yasal durumlara da sürükleyebilmektedir.  Yeni yeni birçok kredi danışmanlık şirketi kurulmaktadır. Bu komisyon şirketleri genelde ‘bir günde kredi çıkartılır’  veya ‘kredinizi biz çekelim siz ödeyin’  şeklinde reklam yaparak müşteri çekerler. Gelen müşterilerinden de belli oranlarda komisyon alarak sizin yerinize kredi işleri ile ilgilenirler.

Genel manada bu tip kişi ya da kurum yöneticilerinin banka şubelerinde üst mevkilerde tanıdıkları da vardır. Size çıkmayan krediyi, bu tanıdıklarla bir araya gelerek sizin adınıza çıkartabilirler. Tabi ki sizden belli oranda komisyon alarak. İşte bu veya buna benzer yollarla sizin adınıza kredi temin edebilen kişi veya kurumlara komisyonla kredi veren kişiler veya şirketler denir.

Komisyonla kredi çıkaranların izlediği diğer bir yol ise sizin adınıza krediyi bizzat çıkartmak olacaktır. Bu esnada sizi de kefil tutacaklar ve ödenmediği takdirde yine olan size olacaktır. Görüldüğü gibi farklı yollar olsa da mesele dönüp dolaşıp geri ödemeye varıyor.  Siz siz olun geri ödeyemeyeceğiniz miktarın altına girmeyin.

Komisyoncu şirketler, zaman zaman alacakları komisyondan farklı olarak da dosya masrafı gibi ilginç yöntemlerle ön para da isteyebilmektedirler. Verdiğiniz dosya ücreti parası, daha sonra size maalesef kredi vermiyorlar denilerek iç edilebilmektedir. Bu konuda da güvenilmeyen kişilere bu tarz ön ödemelerin yapılmamasını önemle belirtiriz.

Komisyonla kredi veren kişi ve yerler nereleridir?

Aslında yazımızın bu kısmında detaylı bilgiye yer vermiştik. Aracı kuruluşların isini ve bilgilerini yayınlamıştık. Fakat özel verilerin korunması kanunu kapsamında tarafımıza gelen uyarı ile isim ve bilgileri kaldırmak zorunda kaldık. Size sadece buraya tıklayarak bankacılık denetleme ve düzenleme kurulunun sayfasına yönlendirebiliriz. Burada finansmandan tutun her türlü bankacılık faaliyeti gösteren yasal şirketlerin ismi ve bilgisi vardır.  Toplamda 2019 yılında komisyonla kredi sağlayan aracı kuruluşların sayısı 20 yi geçmiş durumdadır.

Bu krediyi almak isteyenlerin limiti ne kadar olacaktır?

Aracı vasıtası ile kredi çekmek isteyenler istediği ölçüde kredi çekemeyeceklerdir. Bahsi geçen komisyoncuların kredi verebilme limitleri yaklaşık 30.000 civarındadır. Çok fazla kredi kullandırmak istemezler. Miktar artarsa geri ödeme süresi ve miktarı da doğru orantılı olarak artacaktır. Geri dönüş hızı yüksek olsun diye fazla miktarda kredi taleplerini karşılamazlar. Yine komisyon ile kredi veren kuruluşların vermek istediği vade süresi maksimum 36 ay civarındadır.

Komisyonla kredi alanların geri ödemeleri

Komisyona başvurdunuz ve size bir şekilde Kredi sağladılar diyelim. Sırada geri ödemesi var. Aracı kuruluşla yaptığınız anlaşma çerçevesinde ödemeniz geren miktarı ödemeniz gereken zamanda yapmanı muhakkak gerekecektir. Bir nevi bankadan kredi çekmiş gibi ödemelerinizi düzenli, zamanında ve eksiksiz gerçekleştirmelisiniz.  Aksi takdirde elinize geçen son şansınız olma ihtimali yüksek olan bu konuyu da değerlendirememiş olacak ve borçlarınız çoğalmış vaziyette karşınıza çıkacaktır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir