Kredi Borcu Olanlar Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi borcu olanlar konut kredisi çekebilir mi diye araştıranlara kestirmeden şunu ifade edebiliriz; kredi limitiniz yetiyorsa evet ev kredisi çekebilirsiniz. 2019 yılında Kredisi devam eden birisi diğer şartları taşıyorsa yeni bir ev kredisi ya da konut finansmanı kullanabilir. Başka kredisi devam ederken ihtiyaç kredisi, ya da araç ve arsa konut kredisi gibi yeni krediler çekilebilir. Bunun nasıl olacağını yani kredi borcu olan kişi nasıl kredi çekebilir sorusunun yanıtını şimdi veriyoruz.
[toc]

Kredi Borcum Var Yeni Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Ev sahibi olmak isteyenlerin eski kredi borcu olsa da yeni bir konut kredisi çekebilir. Yani kredi borcu devam eden biri konut kredisi çekebilir. Bankacılık kanununa göre bir kişi kredi borcu varsa bile 2. hatta 3. kredisini çekebilir. İkinci kredi için hiçbir engel yoktur; Fakat sayacağımız şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi sayısından ziyade daha çok kredi limiti daha önemlidir. Kredi limitiniz de aylık gelirinize göre belirlenir. Aylık gelirinizin %80’ini geçmeyen taksitler yeni kredi imkanı tanımaktadır.

kredi borcu olana konut kredisi 2019

Kredi Limitinizi Aylık Geliriniz Belirler

Örnek verecek olursak 2019 yılında aylık 3000 tl maaş alıyorsunuz. ve şu anda bir kredi ödemeniz devam ediyor. Bu kredi de aylık 1000 TL taksitleri olsun. Maaşınızın %80’i 2400 TL yapar yani siz daha 1400 TL’lik yeni bir kredi çekebilirsiniz. Bu konut kredisi de olabilir ya da başka bir kredi daha olabilir.

Günümüzde ihtiyaç sahiplerine birçok kampanya kapsamında bankalar aracılığı ile kredi verilmektedir. Kredi almak artık çok kolay bir hale gelmiştir. Bu sayede insanlarında ev, araba, iş yeri veya geleceğe dair yatırım yapması adına iyi bir gelişme olduğunu söyleyebilir. Belirli bir geliri olan kişilerin istenilen tarihe kadar düzenli olarak ihtiyaç kredisi sağlanabilmektedir.

Pek çok kişinin de bankalara ihtiyaç kredisi için başvurulduğu görülmektedir. Önceden çekmiş olduğunuz bir krediye ödeme evresinde bulunurken ev almak için ekstra bir Borçlunun ev kredisi talebi temin edebilir.

Fakat bu kişinin kredi kartının ödemelerinin bilgilerine bakılmaktadır. Kart sahibinin ödemesinin gününde teslim edilme durumuna, takibe alınma kararı gibi kara listeye eklenme gibi menfi bir durum gerçekleşmemişse yeni bir kredi almakta zorlanmayacaktır. Bu gibi durumlarda borcu olan bir şahsın ihtiyaç kredisi alma yetkisi vardır. Tabi ki bankaların size bunu sağlaması için öncelikle Tc kimlik numaranız ile kayıt bürosundan KBB yapılmaktadır.

Kredi Borcu Olanlara Ev Kredisi İmkanı Verilmektedir

Bankalar bunun için ayrı yarı kendi istekleri doğrultusunda bir kredi notu belirlemişlerdir. Belirlenen kredi notu oranında veya daha yüksek bir oranda kart sahibinin notu tabi olması itibari ile Borçlunun ev kredisi alabilmesi mümkündür.

Kredi borcunun notunu düşürmeye neden olan sebeplerde şunlardır; Bir kredi borcunun geçmişte borç gününü geçirmiş olmanız nedeni ile yasal takibe alınmış olmanız, fatura ödeme işlemlerinin yapılmamış olma durumu, mevcut diğer borçlar gibi kredi kartınızın uygulamaları dahilinde yapılması gereken işlemlerin yapılmamış olması kredi notunuzu düşürmeye etkendir.

Maaşa göre Kredi Limitiniz Belirlenir

Günümüzde pek çok kişi artık ev ihtiyaçları ile karşı karıya kaldığından dolayı bankaların da ev kredisi olanaklarından yararlanmak istemektedir. Fakat önemli olan bir husus ise kişinin borcu olmasıdır.

Eğer ki borcunuz var ve sizlerde borcunuzu kapatamıyor ama ev kredisi çekmek istiyorsanız bankanın sizden tüm istediklerini de en iyi şekilde yerine getirmeniz gerekecektir. Banka ikinci bir kredi olan ev kredisi için gelir beyanında bulunmanızı ve nasıl ödeyebileceğinizi sorgulamaktadır.

Her ne kadar ev kredisi verilebilir bir durum olsa da bankaların çoğu borçlu olan kişiye tam manası ile güvenemeyerek ev kredisi vermemektedir. Banka nasıl ev kredisi almak isteyenlere belirli bir şartname koyuyor ise bu şartlara uyan kişilere de kredi olanakları tanımaktadır.

Kredi notu düşük olan bir şahsın düzenli bir geliri varsa bu gelirini belgelemesi sonucu kefil talep ederek kredinin kullandırılması söz konusu olabilir. Kredi borcuna sahip olan kişilerin banka ile anlaşma yoluna giderek ödeme seçenekleri hakkında görüşmeleri gerekmektedir. Bu sayede aylık düzenli ödenen miktarın sizin kredi notunuzu üst seviyeye taşımaya yarayacaktır.

Eğer daha önce kullandığınız krediniz ve yeni aldığınız ev kredisinin aylık taksitleri; maaşınızın %70’ini aşmıyor ise kredi çekebilirsiniz.

Kredi borcu olanlar konut kredisi çekebilir mi 2019 diye merak edenler için genel geçer bilgiler verdik. Kısacası kredi limitiniz yetiyorsa o zaman eski kredi borcunuz olsa bile yani taksitleri devam  eden bir kredi borcunuz olsa bile yeniden bir konut kredisi çekebilirsiniz. Engel teşkil eden kanuni bir durum yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir