Kredi Çekmeden- Kredisiz Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Hayat şartlarının her geçen gün zorlaştığı ülkemizde, yeni yuva kuranlar veya yıllardır kirada oturup ev almak isteyenler kara kara düşünüyor. Normal faizlerle birlikte bankaların verdiği konut kredilerinde de ciddi oran artışları oldu. Eskiden 100 000 tl için 30 000 tl gibi kredi faizi ödenirken artık aynı meblağ için 60 000 – 70 000 tl kredi faizi ödeniyor. Bu kadar faizi göze alamayan vatandaşlarımız da kredisiz ev nasıl alınır, kredi cekmeden nasil ev alirim bunun yollarını arıyor. Biz de bu makalemizde banka kredisi çekmeden ev nasıl alırım bunu araştırdık.

Öncelikle ev alabilecek paranız yok ise ve de parayı dışarıdan temin edecekseniz tanımadığınız kimse size bedava para vermez. Verilen paraların adı kredi olamasa da para temin edeceğiniz kuruluş muhakkak masraf veya kazanç parası adı altında belli oranlarda para isteyecektir. Önemli olan sizin anapara hariç ne miktarda ekstra para (faiz) vereceğiniz. Dikkatli olunmazsa bazı şirketler bankaların yüksek kredi oralarından bile fazla gider almaktadırlar. Yazımızın başında bu konuda uyarmak isteriz ve başvuracağınız kuruluşun şartlarını iyi incelemenizi öneriyoruz.

Aşağıda kredi çekmeden ev sahibi olmanın belli başlı yol ve yöntemlerini ele aldık:

1. Kredisiz Ev için Kendi Paranızı Biriktirin:

Fazladan faiz ödemek istemiyorsanız ve para biriktirebilen biri iseniz kendi paranızı biriktirin. Almak isteğiniz evin en az 2/3 ünü biriktirdiğiniz takdirde geriye kalan ödemeler çok canınızı sıkmayacaktır. Geriye kalanları da borç bulabilir ya da bankadan kredi çekebilirsiniz. Zira bankadan az miktar ve az zaman için çok fazla faiz ödemezsiniz.

Burada normal bir birimken bahsetmek çok da doğru olmaz. Zira siz para biriktirirken enflasyondan kaynaklı sebeplerle almak istediğiniz evin meblağına bir türlü ulaşamazsınız. Zaman içinde biriktirdiğiniz para artsa bile evin değeri de artacaktır. Birikimden kastımız biriktirdiğiniz parayı değerlendirerek arttırmanızdır. Örneğin belli bir meblağa ulaşınca dikkatle araştırarak kupon bir arsa alıp birkaç sene sonra ev paranızı çıkartmanız olabilir. Ya da parayı dövize yatırıp zaman için de dövizin artmasıyla var olan meblağın da değerlenmesini sağlayabilirsiniz. (Tam tersi olma ihtimali az da olsa hep vardır.)

2. Kredi Çekmeden Ev Sahibi Olabilmek için Gereken Borcu Yakınlarından Bulun:

Şu zor zamanlarda çekeceğiniz kredinin geri ödeme miktarı çok iken, kredisiz ev almak istiyorsanız ve paranız da yok ise en iyi seçenek sizi seven ve size destek veren yakınlarınıza başvurabilirsiniz. Bu faizsiz kredisiz ev sahibi olmak isteyenler için en avantajlı yoldur. Herkesiz yakın arkadaş veya aile ilişkileri farklılık gösterebilir. Borç istenecek kişiler vardır istenmeyecek kişiler vardır. Bahsettiğimiz grup size borç verebilecek kişilerden oluşan gruptur. Yoksa borç vermeyeceğini bildiğiniz yakınlardan boşuna para istemeye gerek yoktur.

Borç alırken dikkat etmenizi önerdiğimiz en önemli nokta Türk lirası karşılığında borç almanız. Karşı taraf bunu kabul etmeyecektir fakat aradaki samimiyeti kullanarak tl hesabı ile borçlanma yoluna gitmenizi öneririz. Aksi takdirde döviz veya altın kurunun yönünü kimse tahmin edemez. Borcunuz bir anda iki katına çıkabilir ve bu da bankanın size vaat ettiği faiz miktarından bile fazla olacaktır.

3. Faizsiz Ev Almak İçin Enimevim, Fuzulev  veya Birevim gibi Faizsiz Katılım Sisteminden Yaralanmak.

Eminevim, Fuzulev veya Birevim gibi sistemler çok bilinmese de yıllardır binlerce kişiyi ev sahibi yapmışlardır. Bu sistemler bir nevi altın günü mantığında çalışır. Birkaç farklı alım ve ödeme sistemi barındırırlar. Bunlardan hangisi ödeme yönünden sizin için mantıklı ise buna dahil olabilir ve sıranız geldiğinde ev alabilirsiniz. Faizsiz ev sahibi olmak için en iyi yolların başında gelir.

Bu tarz sistemlerin size sadece anapara geri ödemeli olmadığını hemen söylemeliyiz. Yazımızın başında da dediğimiz gibi kimse size bedava para vermez. Unutulmamalıdır ki bu tarz sistemlerde de geri dönüş olarak anaparadan fazlası ödenecektir. Fakat bu sistemlerin banka kredilerinden bir iki avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi faizsiz taksitle ev almak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Faiz hassasiyeti olan kişiler için uygundur. Yani geri ödediğiniz anapara haricindeki fazlalıklar faiz değil, sistem parasıdır. Yani sistemin çalışanları ve devamı için kullanılacak para. 2. si ödemeleri istediğiniz gibi planlayabilirsiniz. 3.sü ise geri ödeyeceğiniz paralar bankalara göre nispeten daha az olmaktadır. Çok farklılık beklemeyin; fakat az da olsa daha uygun olduğu vakidir.

4. Kredi Vermeden Ev Almak İçin Kooperatiften Ev Almak:

Kooperatifler üyeleri haricinde de ev satışı yapabilmektedirler. Her kooperatif için geçerli olmasa da birçok kooperatif belli karlarla ev satmaktadırlar.

Aynı şekilde bazı belediyeler de kooperatif mantığı ile ev yapmaktadırlar. Fakat sayıları neredeyse sıfır denecek kadar azdır.

Bazı kooperatiflerin kendi ödeme sistemleri vardır. Yine banka faizlerine yakın olmakla beraber daha avantajlı olduğu belirtelim. Sizin de etrafınızda kooperatif evleri varsa bir göz atmanızı öneririz.

5. Banka Kredilerinden Daha avantajlı Olduğu için TOKİ Evlerine Başvurmak:

Sizin için fark etmeyecekse Toki iştiraki evler daha uygun ödeme koşulları sunmaktadırlar. Ödemek zorunda olduğunuz faiz miktarları nispeten daha az olacaktır. Hatta yüklü ödemelerde avantaj daha da artacaktır.

Toki evlerinin en büyük handikaplarından birisi her yerde ve her zaman aralığında inşa edilmiyor oluşları. Ülke ekonomisinin lokomotifi konundaki inşaat sektörünün hızlı olduğu zamanlarda bir nevi mantar gibi biten toki evleri son zamanlarda ise yok denecek kadar azdır. Arayıp da bulamayacağınız bir pozisyona gelmiştir ve herkes için olmasa da avantajını yitirmiştir.

6. Daha Az Kredi İle Ev Sahibi Olmak İçin; İnşaat Yapan Şirketin- Müteahhittin Banka Anlaşmaları:

Bu maddemiz biraz daha farklıdır. Tam olarak Kredisiz Ev almak olmuyor ama Çok daha avantajlı bir yöntemdir. Bazı şirketler ve müteahhitler bazı bankalarla anlaşmalıdırlar. Bu anlaşma gereğince müşterilerine normla konut kredisi faiz miktarından çok daha uyguna kredi imkanı sunmaktadırlar. Örneğin normal de ziraat bankasının konut kredisi faizinin % 1,6 civarında olduğu zamanlarda bir müteahhitle görüştüğümüzde bize kendi anlaşmalı bankasından % 0,79 oran ile kredi kullandırabileceğini ifade etmişti. Bu oran da yaklaşık olarak piyasa oranın neredeyse yarı faizi miktarına tekabül gelmektedir.  Tam olarak bankadan kredi çekmeden ev almak değildir fakat Görüldüğü gibi ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

Bu sistemin de bazı dezavantajları vardır. Öncelikle böyle şirketler genel itibari ile daha lüks evler yapmakta ve fiyatları da ona göre yüksek olmaktadır. Yani kendi bütçenizin üstünde bir evi araştırıyor olabilirsiniz. Fakat lüks evlerin alışları yüksek olsa da satışları da yüksek olmaktadır; unutmayalım.

İkinci dezavantajları ise genellikle topraktan ya da yapım aşamasında bu sisteme girilebiliyor olması. Yani evinize oturmanız belli bir zaman alacaktır. Bir müddet beklemek sizin için sorun değilse bu tarz firmaların evlerine girebilirsiniz.

Son olarak 2019 yılı ortasında piyasaların çok kızışık olduğu bir ortamda inşaat firmasını veya müteahhidi iyi araştırıp sonucunu iyi analiz ederek işe başlamanızı öneririz.

7. Hiç Faizsiz- Kredisiz Ev Alabilmek İçin Takas Yoluyla Ev Sahibi Olabilme:

Elinizde varsa küçük bir arsa veya iyi bir arabayı inşaat sahibi şirket veya müteahhide takas teklif edebilirsiniz. Hem satım işleri ile uğraşmazsınız hem değerinde bir takas yapabilirsiniz. Zira hiçbir müteahhit ciddi karlar eklemeden ev satışı yapmaz. Takas ta elinizde mali bir nebze olsun üst sınırdan saydırabilirsiniz.

Eğer arsanız varsa diğer bir takas yolu arsayı inşaat karşılığında müteahhide vermek olur. Hem arsanız değerlenir hem de birkaç ev alma şansınız olabilir. (mevkiye göre daha az- daha çok)

İhracat fazlası ürünler ile ilgili yazımızda ilginizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir