Ekonomi

Konut Kredisi Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi yapılandırma kredisi veren bankalar 2019 yılında düşen konut kredisi faiz oranları sayesinde faiz indiriminden yararlanmak isteyenlere yeniden yapılandırma imkanı tanımaktadır. Vakıf Bank, Halk Bank ve Ziraat Bankası konut kredilerinde faizlerin düşmesi ile yeniden yapılandırma başvuruları da arttı.

Konut Kredisi Yapılandırma Başvuruları Alınmaya Başlanacak

Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın konut kredisi faizlere müdahalesi sonrasında bankaların faiz oranları düşürüldü. 2019 yılında Artık bankalar %0,98 seviyesinin altında kredi verebiliyorlar. Bu durumda refinansman konut kredisi veren bankalar incelenirken, daha önce yüksek faiz oranları ile kredi çeken müşteriler refinans olanaklarını değerlendiriyor.

Konut kredisi faizleri düştü 2019

Bir ay önce aylık %1,20 – %1,45 faiz arasında ev kredisi veya mortgage veren bankalar 2019 Ocak  ayı itibariyle %1 seviyesinin altında kredi vermeye başladılar. Şuan tüm bankalar müşteri çekme yarışına girdi.

Bu durumu fırsat bilen emlakçılar ve komisyoncular ise faizlerin düşmesi nedeniyle talep oranlarında yaşanan artıştan faydalanarak ev fiyatlarını yükselttiği görülebiliyor. 2019 Ocak ayında devlet bankaları olan Vakıf, Ziraat ve Halkbank şubelerinden başlamak üzere TEB, Finansbank, Denizbank gibi banka şubelerinden refinansman imkanlarına başvurarak, daha önce çektiğiniz ev kredisinin faiz oranlarını düşürebilmek için yeni kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Devlet bankaları konut kredisi faizleri

  • 36 ay vadeli konut kredisi çekenlerden; Aylık %0,98 faiz,
  • 60 ay vade isteyenlerden; %0,99
  • 120 ay 10 yıl vadeli kredi çekenler ise aylık %0,99 faiz oranından kredi kullanabilirler.

Bu durumda birkaç ay önce veya geçen yıl %1,15 oranında faiz ile konut kredisi kullanan müşteriler, kredilerini yapılandırdıkları ve refinansman kredisi çektikleri durumda, kâra geçecekleri değerlendirilmektedir. Ancak bu işlemin hesaplamasının uzmanlar tarafından yapılması, bankaların konut kredisi müşteri danışmanlarından yardım istenmesi tavsiye ediliyor.

Türkiye ekonomi bankası faizlerini 10 yıla kadar %0,99′ a indirdi.

Denizbank 2 yıla kadar vade isteyenlerden %089, beş yıla kadar vade için ise, %0,99 faiz alıyor.

Şekerbank faiz oranlarını düşürdü ve refinansman düşünmeden yeni kredi çekenler için %0,99 faiz alıyor.

Kuveyt Türk bankasının faiz oranı ise %0,99 olarak belirlenmiş durumdadır.

Garanti bankası mortgage kredi faizleri %0,99’dan başlarken Akbank’ta maaş müşterileri ve refinansman tüm kredileri tek bankada toplayarak, yapılandırma kredisi çekmek isteyenlere hizmet veriyor.

Refinansman konut kredisi veren bankalar ve yapılandırma

Refinansman yapılandırma kredisi hesaplama

Konut kredisi yapılandırma kredisi veren bankaları yukarıda saydık. Şimdi konut kredisi yapılandırma hesaplama 2019’a bakaımç

Herhangi bir bankadan 120 ay vadeli 100.000 TL. konut kredisi almak isteyen vatandaş aylık 1.100 TL. civarında taksit ödüyor.

Bu kredi refinans işlemine tabi tutulduğunda ve  %0,95 oranında faiz ile refinansman yapılabilirse, banka buna olanak tanırsa, (bu faiz oranı ile refinans yaparsa) aylık ödemeniz gereken tutar 995 TL.’dır. Bu oran ise;

1.100 – 995 = 105  TL. aylık daha az ödersiniz. 105 x 120 ay = 12.600 TL. daha az faiz ödersiniz. Bu durumda 1.000 Tl. dosya masrafı ödeseniz dahi, refinans yapılandırma kredisi çekmeniz mantıklıdır. Ancak ilk çektiğiniz kredinin faiz oranı düşükse, bu hesaplamayı bankanın konut kredileri danışmanı ile yapmanız tavsiye edilir.

Konut kredisi yapılandırma 2019 yılında indirimli şekilde devam etmektedir. Yapılandırma yapmak isteyenler konut kredisi yapılandırma kredisi veren bankaları tercih edebilir. iyikredinotu.com adresinde diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Yazılar

To Top