Güneş Enerjisinden Elektrik Nasıl Üretilir?Devlete Elektrik Satmak 2019

Su enerjisi ile üretilen elektriklerin evlerimize ve iş yerlerimize ulaşması artık çok daha maliyetli hale geldiği için birçok kişi artık yenilebilir elektrik üretme ihtiyacı gütmeye başladı. Bu konuda güneş enerjisi ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’de güneşli gün sayısı çok fazla olduğu için güneş enerjisinde oldukça iyi yararlanmaktadır. Biz de bu yazımızda devlete elektrik satmak ile ilgili merak edilenleri yazdık.

GES Projesi ve Devlete Elektrik Satmak

Bu fırsatı değerlendirme isteyen vatandaşlarımız güneş enerjisinden elektrik üreterek hem kullanmak hem de devlete elektrik satmak istemektedir. Peki güneşten nasıl elektrik üretilir ve devlete elektrik nasıl satılır? Elektrik satış birim fiyatları 2019 yılında ne kadar olaca? Güneş enerjisi tarlası kurulum maliyeti ne kadar? Bu sorular çokça merak edilen sorular arasında yer almakta olup okuyucularımız ve genç girişimciler için bir yol haritası belirledik. Güneş enerjisi santralleri nasıl kurulur? Devlet teşviki var mı? İşte GES ile ilgili detaylar…

Devlete elektrik satmak 2019

Güneşten Nasıl Elektrik Elde Edilir?

Bunun için elinizde bir açık alan olması gerekmektedir. Evinizin çatısına da kurabilirsiniz; ama bunun getirisi çok olmayacağı için ancak size yetecek ve devlete ya da dağıtım şirketlerine elektrik satamazsınız. Bunun yerine bir güneş tarlası oluşturmanız daha yerinde olacaktır. Özellikle güney yamacı olan hafif eğimli tarlalar en mükemmel güneş enerjisi üretim tarlaları olmaktadır.

Devlet teşviki alınabilmesi için GES santrallerinin özellikle kurak ve çorak arazilerde kurulması gerekmektedir. Sulak ve verimli arazilerde kurulan GES güneş enerjisi santrallerine devlet teşviki zor çıkmaktadır. Güneşe bakan ve yamaç şeklinde olan dağlarda ve tepelerde güneş enerjisi tarlası belirlenmesi oldukça önemlidir.

Tarla seçimi sonrası güneş enerjisi panellerinin kurulumu, GES pillerinin kurulumu ve bunun yanında yanma odalarının kurulumu yapılması gerekmektedir. Ana dağıtım firmasına satılacak olan elektriğin de aktarılması için gerekli tel ve direk planlamasının yapılması gerekmektedir. Son aşamada ise gerekli devlet teşviklerinin yapılması ve 10 seneye kadar devlete elektrik satışı hakkında da garanti alınması için gerekli resmi çalışmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde başlatılması gerekmektedir.

GES üretim aşamaları oldukça basittir; bunun için panel kurulumu sonrası akülerin ya da pillerin yerleştirilmesi gerekmektedir. Bunu da ilgili şirket mühendisleri ile yapacağı için üretici olarak sizin bu konuda yapacağınız ek bir çalışma yoktur. Devlete elektrik satmak istiyorum diyorsanız bu çalışmalar sonrası Orman ve Su işleri bakanlığına başvuru yaparak yenilebilir güneş enerjisi üretimini başlatığınızı ve gerekli izinler dahilinde güneş enerjisi satmak istediğinizi belirtir bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Devlete Güneş Enerjisi Satışı ev Alım Garantisi 2019

Devlet vatandaşına gerekli tarla kurulumu desteği verdikten sonra ayrıca alım garantisi de vermektedir. Bu da 2019 yılına göre bazı birim bazında belirlenen tutarlar ile olacaktır. Daha önce birim başı 8 cent veren devlet enflasyon ve elektrik zammı ile birlikte bunu birim başı 20 cente kadar çıkartması söz konusu olacaktır.

Ne kadar elektrik enerjisi üreteceğinize siz karar vereceğiniz için bu noktada ne kadar para kazanabileceğinizi de siz tahmin edebilirsiniz. Çünkü kurulumu yapılacak güneş enerjisi tarlasının kaç metre kare olacağına siz karar verebilirsiniz.

Güneş enerjisi santrali

GES Kurarak Çok Para Kazanabilirsiniz!

GES enerjisi üreten kişilerin kurdukları tarlalar büyüdükçe aldıkları ücret ve para da o kadar artmaktadır.

Halkın elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için kamu kurumları başta olmak üzere özel firmalar ile anlaşmalar yapılmakta ve kurulan tesisler ile merkezlere elektrik üretimi yapılmaktadır. Genel olarak elektrikler barajlardan üretildiği gibi dağlık bölgelere kurulan tesisler ile elektrik üretimleri de yapılmaktadır. Tabi son yıllarda yatırımı daha da çoğalan rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi projesi de giderek büyümeye devam ediyor.

Şu anda rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi genel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülmektedir. Bu bölgelerin yüksek dağlık noktalarında rüzgarın yeterli seviye de olduğu için rüzgar enerjisi ile elektrik üretimleri yapılarak ekonomi de büyük kazançlar elde edilmektedir.

Santral kurulumları devam ediliyor

Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi projesi son birkaç yılda hızla büyümeye başladı. Buna göre bu tesisler aracılığı ile beklenenden daha fazla elektrik üretildi ve ekonomiye büyük kazanç sağladı. Bu yatırımların yapılması oldukça maliyetli bir iş olarak bilinmektedir ancak uzun yıllar boyunca aynı bölgeden binlerce megavat enerji üretimi yapılacağı için yatırımlar doğru orantıda devam ediyor.

6 milyon eve elektrik dağıtımı

Rüzgar enerjisi ile üretilen elektriklerin tamamı merkezlere gönderilmektedir. Yapılan açıklamalara göre yılın ilk yarısında toplam 6 milyon eve rüzgar enerjileri sayesinde elektrik gönderildi. Ekonomi büyük ölçüde rahatladığı için toplam 54 santral kurulumları da devam etmektedir. Bu santrallerinde açılması ile binlerce megavat daha fazla elektrik üretimi yapılacak ve daha fazla eve elektrik gönderilecek.

Güneş Enerjisi İle Devlete Elektrik Satmak ve Kazanç Miktarı

GES yani güneş enerjisi santrali kurarak devlete elektrik satmak istiyorum 2019 yılında bunu nasıl yapabilirim ve ne kadar para kazandırır diyenler için kesin bir kazanç oranı ifade edilemez; ama GES kendisini en fazla 5 yılda ya da 6 yılda amorti edebilmektedir. Güneş enerjisi amorti süresi genelde 5 sene olmasına rağmen devlet 10 sene alım garantisi vermektedir.

GES ile devlete elektrik satışı ücreti, kazancı ve kar oranı oldukça yüksektir. Devlete elektrik satmak istiyorum diyenler için 2019 yılında büyük GES teşvikleri, KOSGEB, kalkınma ajansları tarafından faizsiz krediler ile desteklenmektedir. GES güneş enerjisi tarlası için KOSGEB’den ya da kalkınma ajanslarından faizsiz kredi alınabileceği gibi geri ödemesiz hibelere de başvuru yapılabilir.

GES ile ilgili daha fazla bilgi için enerji bakanlığının internet sayfasını tıklayabilirsiniz.  Ayrıca solucan gübresi üretimi ve para kazanma yolları ile ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir